luni, 12 decembrie 2022

CUPA CAMPIONILOR 2022/2023: Start ratat de echipele franceze în Grupa A

Cele patru formații franceze repartizate în Grupa A din Champions Cup, ediția 2022/2023, au debutat cu stângul în competiție. Racing 92 a fost surclasată (10-42), acasă, de Leinster (Irlanda), iar Castres Olympique a suferit un eșec clar (12-27), pe teren propriu, cu Exeter (Anglia). Înfrângeri la limită au înregistrat Lyon (36-42) și Bordeaux-Begles (17-22) în deplasările cu Blue Bulls (Africa de Sud), respectiv Gloucester (Anglia), dar echipele din Hexagon au izbutit să obțină puncte bonus. Ambele au luat bonusul defensiv, iar Lyon și pe cel ofensiv.

Un meci spectaculos s-a disputat în Africa de Sud, între Blue Bulls și Lyon. Aflate la prima participare în competiție, franciza sud-africană a dominat prima parte a confruntării. Și în minutul 24 conducea cu 28-0! Francezii au izbutit să mai limiteze proporțiile eșecului (28-12, însă în a doua parte a confruntării diferența s-a mărit din nou (42-29). În minutul 74, însă, Godwin a marcat un eseu care i-a adus lui Lyon atât bonusul defensiv (eșec la maximum 7 puncte diferență), cât și pe cel ofensiv (4 eseuri marcate). Au înscris: S. Novuka 1e (min. 4), B. Van Der Linde 2e (min. 8, 20), N. Carr 1e (min. 24), S. Jacobs 1e (min. 43), C. Smith 1e (min. 67), M. Steyn 6t, respectiv A. Botha 2e (min. 28, 49), L. Coltman 1e (min. 38), E. Dumortier 1e (min. 44), K. Godwin 1e (min. 74), L. Berdeu 4t (min. 28, 44, 49, 74), 1lp (min. 62).

Programată la concurență cu meciul Franța - Anglia (2-1) din sferturile de finală ale CM de fotbal, confruntarea dintre Castres Olympique și Exeter Chiefs a fost dominată categoric de formația vizitatoare. După un sfert de oră de studiu, ospeții au marcat un eseu prin închizătorul Sam Simmonds (min. 19) și au majorat diferența prin Ewers (min. 28, 3-12). Totuși, primul mitan s-a încheiat la egalitate (12-12) grație siguranței dovedită la loviturile de țintă de fundașul Julien Dumora, care a fructificat patru lovituri de pedeapsă.

După pauză, „șefii” au început în forță și au revenit în avantaj grație mijlocașului de grămadă Sam Maunder (min. 45, 12-17). Rămași în 14 oameni (cartonaș galben pentru Palis, min. 44), francezii au izbutit să reziste o vreme. Ei au clacat după revenirea pe teren a jucătorului eliminat temporar... Olly Woodbur a marcat al 4-lea eseu pentru Exeter (min. 60, 12-24), iar Simmonds a reușit să majoreze diferența din transformarea încercării și o lovitură de pedeapsă (min. 69, 12-27).

16 decembrie

Ora 22.00: Bordeaux-Bègles (Franța) - Coastal Sharks (Africa de Sud)

Ora 22.00: Leinster (Irlanda) - Gloucester (Anglia)

Sâmbătă, 17 decembrie

Ora 15.00: Edinburgh (Scoția) - Castres Olympique (Franța)

Ora 15.00: Exeter (Anglia) - Blue Bulls (Africa de Sud)

Ora 17.15: Lyon (Franța) - Saracens (Anglia)

Duminică, 18 decembrie

Ora 19.30: Harlequins (Anglia) - Racing 92 (Franța)

Etapa a 3-a

14 ianuarie

Ora 15.00: Gloucester (Anglia) - Leinster (Irlanda)

Ora 17.15: Coastal Sharks (Africa de Sud) - Bordeaux-Bègles (Franța)

Ora 19.30: Castres Olympique (Franța) - Edinburgh (Scoția)

Ora 19.30: Blue Bulls (Africa de Sud) - Exeter (Anglia)

Ora 22.00: Saracens (Anglia) - Lyon (Franța)

15 ianuarie

Ora 17.15: Racing 92 (Franța) - Harlequins (Anglia)

Etapa a 4-a

20 ianuarie

Ora 22.00: Lyon (Franța) - Blue Bulls (Africa de Sud)

21 ianuarie

Ora 15.00: Harlequins (Anglia) - Coastal Sharks (Africa de Sud)

Ora 17.15: Leinster (Irlanda) - Racing 92 (Franța)

Ora 17.15: Bordeaux-Bègles (Franța) - Gloucester (Anglia)

Ora 19.30: Exeter (Anglia) - Castres Olympique (Franța)

22 ianuarie

Ora 19.30: Edinburgh (Scoția) - Saracens (Anglia)

Primele opt clasate după patru etape disputate se califică în optimile de finală.