duminică, 11 decembrie 2022

CUPA ROMÂNIEI 2022, FINALA: Steaua s-a impus la limită după un meci cu răsturnări de situație

Învinsă în urmă cu o săptămână în finala Ligii Naționale, echipa masculină de rugby CSA Steaua a câştigat ediția din acest an a Cupei României. Formația militară s-a impus cu 25-23 (10-10) în finala cu SCM USV Timişoara. Disputa a fost găzduită de Stadionul Național de Rugby „Arcul de Triumf”. Steaua a cucerit trofeul pentru a 16-a oară, ultima reușită datând de acum trei ani. Aceasta a fost și ultima partidă disputată de Florin Vlaicu. / Foto: Marian Burlacu

Confruntarea a fost extrem de echilibrată. Spre deosebire de meciul cu CSM Știința Baia Mare, Steaua a acționat cu prudență, fiind ceva mai pragmatică. În primele minute ale disputei, bănețenii s-au instalat în terenul advers. Iar insistența lor a fost răsplătită. În minutul 3, Gabriel Rupanu a reușit primul eseu al întâlnirii. A fost o acțiune purtată pe treisferturi de bănățeni, balonul trecând pe la Khvitcha Jgerenaia și Stephen Shennan înainte de a ajunge la Rupanu, care venit lansat și s-a oprit între buturi. Florin Vlaicu a transformat fătă probleme (Steaua - SCM USV Timișoara 0-7).

Steaua a replicat imediat și a obținut o lovitură de pedeapsă. Spre deosebire de partida cu Baia Mare, una în care a decis să trimită în margine, de data aceasta s-a ales varianta sigură. Iar în minutul 9 Vlăduț Popa a trimis balonul printre „bețe” din lateral stânga, de la circa 15 metri (Steaua - SCM USV Timișoara 3-7).

Bănățenii au reacționat imediat, iar la prima penalitate obținută de ei balonul șutat de Vlaicu, de la circa 30 de metri, lateral stânga în sensul de atac al formației sale, a lovit stâlpul din stânga al buturilor steliste (min. 12)...

În minutul 17 Tudor Butnariu a văzut cartonașul galben (prăbușirea molului), iar SCM USV Timișoara a încercat să înscrie eseul. Eforturile bănățenilor nu s-au materializat. Astfel că în minutul 26 s-a ales soluția sigură. Iar Vlaicu a concretizat o penalitate de la circa 25 de metri dintr-o poziție perpendiculară pe buturi (Steaua - SCM USV Timișoara 3-10).

Formația vizitatoare n-a rămas mult timp la conducere. În minutul 28, Vlăduț Popa a pătruns în forță prin apărarea adversă și a marcat eseu. Și tot el a transformat încercarea (Steaua - SCM USV Timișoara 10-10). Mai apoi, timișorenii au revenit în atac, însă n-au izbutit să depășească perdelele defensive ale bucureștenilor. Astfel că primul mitan s-a încheiat la egalitate.

La doar un minut după pauză, Vlăduț Popa a trimis o pasă cu piciorul de pe dreapta spre stânga, iar Hinckley Vaovasa a recepționat balonul, s-a răsucit, iar apoi l-a culcat în terenul de țintă. Popa a ratat transformarea încercării (Steaua - SCM USV Timișoara 15-10).

În continuare s-a jucat „care pe care”. În minutul 50, Manumua Tevita a păcălit defensiva militară și a marcat un eseu la centru după ce a pătruns nestingherit pe un culoar. Florin Vlaicu a transformat și și-a readus echipa în avantaj (Steaua - SCM USV Timișoara 15-17).

Bucuria timișorenilor n-a durat foarte mult. Un minut mai târziu, Steaua a revenit în avantaj. După o repunere din margine și un mol, balonul a trecut pe la Florin Surugiu și Dragoș Ser, iar Hinckey Vaovasa l-a culcat în terenul de țintă advers. Popa n-a reușit transformarea (Steaua - SCM USV Timișoara 20-17).

În minutul 60, Vlaicu a restabilit egalitatea dintr-o lovitură de pedeapsă (Steaua - SCM USV Timișoara 20-20).

Un moment important în economia jocului s-a petrecut cu 16 minute înainte de final, când Manson Vaovasa a văzut cartonașul roșu pentru un placaj la gât la Alin Conache. Apoi, în minutul 69, Hinckley Vaovasa a văzuit cartonașul galben, iar Steaua a rămas în 13 jucători. Steaua a fost penalizată și cu o lovitură de pedeapsă, iar Vlaicu a concretizat (Steaua - SCM USV Timișoara 20-23).

Cu toate că se afla în dublă inferioritate, Steaua a izbutit să marcheze un nou eseu, la colț, prin Jone Marawa (min. 73). Daniel Plai nu a reușit să transforme, balonul șutat de el lovind butul stâng (Steaua - SCM USV Timișoara 25-23).

În minutul 76, Timișoara a avut șansa de a reveni la conducere, însă balonul trimis de Vlaicu dintr-o penalitate a căzut în fața buturilor. Mai apoi, în minutul 79, bănățenii rămând și ei în inferioritate numerică după ce Vlad Neculau a văzut cartonașul galben.

Timișoara a forțat înscrierea unui eseu pe final, însă Steaua s-a apărat bine și a avut și șansă. La ultima acțiune a meciului, timișorenii au repus din margine la 5 metri de terenul de țintă bucureștean. S-a format un mol de margine, apoi balonul a fost scos pe treisferturi. Silvanus Godwin a trimis o pasă cu piciorul, Corrado Ștețco a ajuns in extremis și a voleibalat balonul înapoi pentru Stephen Shennan, care l-a scăpat înainte de a-l culca în terenul de țintă... Încercarea nu a fost acordată după consultarea celor din camera video. Iar Steaua a cucerit trofeul după trei ani.

Înaintea finalei, Florin Vlaicu (SCM USV Timişoara) a primit o șepcuță și o plachetă din partea președintelui FR de Rugby, Alin Petrache. Lider all-time de selecţii al echipei naţionale (129) şi deținător al recordului de puncte marcate pentru Stejari (1.030), „Americanul” și-a anunţat retragerea din activitatea sportivă, acesta fiind ultimul său meci ca jucător de rugby.

Au evoluat următoarele formații:

SCM USV Timişoara: 15. Iliesa Tiqe - 14. Corrado Şteţco, 13. Tevita Manumua, 12. Jgerenaia Khvicha, 11. Stephen Shennan - (md) 10. Florin Vlaicu, (mg) 9. Gabriel Rupanu - 7. Sean Morrell, 8. Feoefaaki Holoia, 6. Robert Murariu - 16. Dorin Lazăr, 4. Vlad Neculau (cpt.) - 3. Mosese Digo, 2. Marian Căpăţînă, 1. Mihaiţă Lazăr.

Rezerve: 19. Marco Fuhri, 17. Ciprian Chiriac, 27. Laurenţiu Nica, 26. Sebastian Sîrbu, 20. Kemal Altinok, 21. Alin Conache, 22. Alexandru Bucur, 23. Silvanus Godwin

Antrenori: Valentin Calafeteanu, Mihaiţă Lazăr

CSA Steaua: 15. Robert Neagu - 14. Jone Marawa, 13. Hinckey Vaovasa, 12. Monson Vaovasa, 11. Ionuţ Dumitru - (md) 10. Vlăduţ Popa, (mg) 9. Florin Surugiu (cpt.) - 7. Dragoş Ser, 8. Kamil Sobota, 6. Cristi Boboc - 5. Damian Strătilă, 4. Mattew Tweddle - 3. Vasile Bălan, 2. Tudor Butnariu, 1. Alexandru Savin

Rezerve: 16. Vasile Bărdaşu, 17. Ionuţ Pîrvu, 18. Nkosikhona Masuku, 19. Jan Rossouw, 20. Eseria Vueti, 21. Daniel Plai, 22. Ngoni Chibuwe, 23. Cosmin Iliuţă

Antrenori: Ștefan Acsinte, Mugur Preda.