marți, 31 ianuarie 2023

SIX NATIONS / ISTORIE: În 1973, cinci echipe s-au clasat pe primul loc!

La sfârșitul acestei săptămâni începe o nouă ediție a Six Nations. Tocmai bine pentru a face o incursiune în istoria acestei competiții, una dintre cele mai vechi din câte se mai organizează și astăzi. Până în anii 90, în Turneul celor 4 și ulterior 5 Națiuni la rugby nu se făcea departajare între echipele care acumulau același număr de puncte. Așa se face că în 1973, toate cele cinci formații participante au fost declarate câștigătoare! Și, în același timp, fiind și pe ultimul loc, lor li s-a atribuit și ”Lingura de lemn”... (Foto: LEquipe - după meciul pierdut, 4-6, în Irlanda, în ultima rundă, publicația franceză a titrat: „Ei au uitat să câștige...”)

Rugby-ul a fost socotit a fi, mai mereu, un sport special, diferit de celelalte. Și aceasta fiindcă, fiind controlat de anglo-saxoni, el a fost guvernat de reguli oarecum speciale. Așa se explică și faptul că în 19 ediții ale Turneului au fost nu una, ci mai multe câștigătoare. Și aceasta fiindcă organizatorii n-au dorit să facă departajarea formațiilor prin intermediul esaverajului (diferența dintre punctele înscrise și cele primite).

O situație specială, unică în istoria sportului, s-a produs la ediția din 1973. Cum meciurile nu se disputau ”tur-retur”, ci într-o singură manșă, atunci cele cinci formații și-au câștigat meciurile de pe teren propriu. Așa se face că toate au acumulat același număr de puncte (6) la final. Și au fost declarate câștigătoare! Dacă s-ar fi aplicat departajarea grație esaverajului, atunci primul loc ar fi fost ocupat de Țara Galilor (+10), urmată de Irlanda (+2/5 încercări marcate), Franța (+2/3 eseuri), Scoția (-4) și Anglia (-10).

În 1994, a fost pentru prima oară în Turneu când două echipe aflate la egalitate de puncte (6) au fost departajate grație esaverajului: Țara Galilor (+27) și Anglia (+11). Iar anul acesta, cu o etapă înainte de final, trei formații își disputau supremația având câte trei victorii fiecare.