duminică, 19 februarie 2023

REC 2023: Georgia a zdrobit Spania și a câștigat Grupa A

Meciurile disputate ieri (sâmbătă, 18 februarie) au lămurit situația din Grupa A a ediției 2023 a Rugby Europe Championship. Deținătoare a trofeului, formația Georgiei s-a impus cu 41-3 în Spania și a terminat pe locul 1 cu maximum de puncte, 15. Ibericii au ocupat locul 2. Într-un alt meci, reprezentativa Țărilor de Jos s-au impus cu 33-29 în Germania și a terminat pe 3. În Grupa B, Polonia a câștigat oarecum neașteptat în fața Belgiei, 21-15. În semifinale, Georgia va înfrunta pe teren propriu învinsa din partida Portugalia - România, programată astăzi (duminică, 19 februarie), la 17.00 (ora noastră). Învingătoarea de la Lisabona va primi vizita Spaniei în penultimul act al competiției.

Meciul de la Madrid a fost controlat tactic de către Georgia. Și aceasta deși Spania a fost superioară la posesie (52% la 48%), dar și în privința paselor date (143 la 108). De asemenea, și din punct de vedere defensiv Georgia a avut mai multă treabă: a dat 143 de placaje (Spania a avut 108). E adevărat că ibericii au ratat 21 de placaje (lelos doar 9), iar acest aspect arată unde s-a făcut diferența.

Georgienii s-au dovedit pragmatici și au fructificat ocaziile avute, reușind 7 eseuri. Iar primele două au fost înscrise de aripa de treisferturi Tabutsadze în minutele 3 și 7. Altfel spus, după nici 10 minute Georgia a condus cu 14-0, iar miza partidei a fost ucisă.

Și în momentele fixe ale jocului Georgia a fost pe plus. La margini ratate Spania a avut 3-1, iar la grămezi câștigate pe propria introduce raportul a fost favorabil oaspeților, 1-6 (nu s-a pierdut nicio ordonată).

Spania - Georgia 3-41

MADRID (18 februarie 2023). Stadion: El Malecon. A arbitrat Eoghan CROSS, asistat de Paul HAYCOCK și Andrew FOGARTY (toți din Irlanda)

Au marcat: Vinuesa 1lp (min. 6), respectiv Tabutsadze 2e (min. 3, 7), Gigashvili 1e (min. 24), Abzhandadze 1e (min. 37), 2t (min. 37, 48), Sharikadze 1e (min. 47), Todua 1e (min. 64), Niniashvili 1e (min. 67), Matkava 1t (min. 68).

Cartonașe galbene: Futeu (min. 67-76), Mamukashvili (min. 49-58), Aprasidze (min. 77-final)

Spania: 15. John BELL - 14. Silvio CASTEGLIONI, 13. Alejandro ALONSO, 12. Martin MATEU, 11. Alberto CARMONA - (md) 10. Gonzalo VINUESA, (mg) 9. Facundo MUNILLA - 7. Matthew FOULDS, 8. Facundo DOMINGUEZ, 6. Mario PICHARDIE - 5. Manuel MORA (Cap), 4. Alejandro SUAREZ - 3. Joaquin DOMINGUEZ, 2. Pablo MIEJIMOLLE, 1. Thierry FUTEU.

Min. 69: Munilla cu Bay

Rezerve: 16. Vicente DEL HOYO, 17. Lucas SANTAMARIA, 18. Alberto BLANCO, 19. Matheo TRIKI, 20. Guillermo MORETON, 21. Estanislao BAY, 22. Bautista GUEMES, 23. Jordi JORBA.

Antrenor: Santiago SANTOS

Georgia: 15. Davit NINIASHVILI - 14. Akaki TABUTSADZE, 13. Giorgi KVESELADZE, 12. Merab SHARIKADZE (cpt.), 11. Aleksandre TODUA - (md) 10. Tedo ABZHANDADZE, (mg) 9. Vasil LOBZHANIDZE - 7. Beka SAGINADZE, 8. Tornike JALAGONIA, 6. Giorgi TSUTSKIRIDZE - 5. Konstantine MIKAUTADZE, 4. Nodar CHEISHVILI - 3. Beka GIGASHVILI, 2. Shalva MAMUKASHVILI, 1. Nika ABULADZE.

Min. 75: Kveseladze cu Tapladze

Rererve: 16. Giorgi CHKOIDZE, 17. Sergo ABRAMISHVILI, 18. Guram PAPIDZE, 19. Vladimeri CHACHANIDZE, 20. Mikheil GACHECHILADZE, 21. Gela APRASIDZE, 22. Luka MATKAVA, 23. Demur TAPLADZE.

Ora 15.00 (17.00): Portugalia - România

Primele două clasate în fiecare grupă vor disputa semifinale în turneul locurilor 1-4:

Georgia - Locul 2 B

Locul 1 B - Spania

Formațiile pe locurile 3 și 4 în fiecare grupă vor juca semifinale în turneul locurilor 5-8:

Finala (locurile 1-2)

Învingătoare semifinală Locul 1 A / Locul 2 B - Învingătoare semifinală  Locul 1 B / Locul 2 A

Meciul pentru locurile 3-4

Învinsă semifinală Locul 1 A / Locul 2 B - Învinsă semifinală  Locul 1 B / Locul 2 A

Grupa locurilor 5-8

Amsterdam (Țările de Jos)

Meci pentru locurile 5-6

Învingătoare semifinală Locul 3 A / Locul 4 B - Învingătoare semifinală Locul 3 B - Locul 4 A

Meci pentru locurile 7-8

Învinsă semifinală Locul 3 A / Locul 4 B - Învinsă semifinală Locul 3 B - Locul 4 A