sâmbătă, 11 februarie 2023

SIX NATIONS 2023: Irlanda a pus capăt seriei de succese franceze și rămâne lider mondial

La capătul unui meci extrem de spectaculos, disputat astăzi (sâmbătă, 11 februarie), la Dublin, echipa de rugby seniori a Irlandei s-a impus cu 32-19 (22-16) în fața celei similare a Franței. Cu patru încercări marcate, „verzii” au obținut și punctul bonux ofensiv. Ei au pus capăt seriei de victorii a Franței, care avea 14 la rând. Există, însă, discuții legate de validitatea eseului marcat de Lowe, în minutul 21.

Disputa dintre cele mai valoroase echipe de rugby din lume, la acest moment, a fost palpitantă, incertitudinea asupra învingătoarei persistând până în ultimele minute. În plus, s-a jucat într-un ritm sufocant, cu șarje de atac susținute, dar și cu o apărare deseori eroică. Francezii au deschis scorul printr-o penalitate fructificată de Ramos, dar irlandezii au reacționat prin eseul lui Hugo Keenan, transformat de Sexton (min. 9, 7-3). Gazdele s-au instalat în jumătatea adversă, însă la o fază în care „verzii” păreau superiori, francezii au interceptat, iar Damian Penaud a izbutit o cursă solitară la capătul căreia a culcat balonul între buturi (min. 18, 7-13). Pentru jucătorul lui Clermont, acesta a fost eseul cu numărul 22 înscris în 38 de meciuri pentru Franța din 2017.

Eseul lui James Lowe pus sub semnul întrebării

Un moment important al partidei a avut loc în minutul 21. Atunci aripa James Lowe a plonjat cu balonul spre terenul de țintă advers, chiar la colțul terenului, în partea stângă în sensul de atac al francezilor. Cum faza a fost foarte rapidă s-a apelat la arbitrajul video (TMO). După ce au zăbovit mai multe minute, oficialii au ajuns la concluzia că Lowe a culcat balonul înainte să atingă pământul cu picioarele.

O reluare dezvăluită abia după ce arbitrul a fluierat eseu valabil, de undeva din spatele terenului francez, a dat senzația că Lowe a șters cu gheata iarba... înainte de a culca balonul. Ceea ce a stârnit multe discuții ulterior, fanii cocoșilor criticând arbitrajul. Și faptul că acele imagini au fost difuzate după ce decizia fusese luată. Irlanda n-a izbutit transformarea (min. 21, 12-13).

Pe finalul primul mitan (min. 26), pilierul Uini Atonio a văzut cartonașul galben (eliminare temporară) pentru o intrare cu umărul la un adversar astfel că Franța a evoluat pentru zece minute în inferioritate numerică. Astfel că Irlandei nu i-a fost greu să profite și să înscrie o încercare prin Finlay Bealham, una transformată de Sexton (min. 27, 19-13). Până la pauză ambele echipe au mai punctat din câte o penalitate fiecare, acestea fiind concretizat de Sexton (min. 40), respectiv Ramod (min. 33).

Al doilea mitan a găsit Franța acționând cu multă vivacitate. Poate și pentru că mijlocașul la deschidere irlandez Jonathan Sexton a acuzat o stare de oboseală și a fost schimbat. Superioritatea cocoșilor din această perioadă nu s-a concretizat într-o încercare. Așa că punctele au venit tot din lovituri cu piciorul. Byrne a concretizat o penalitate (min. 60), iar Ramos a reacționat cu un dropgol (min. 62, 25-19).

Suspensul a fost ucis în minutul 72, când Ringrose a reușit o nouă încercare pentru Irlanda, a patra, una care a adus nu numai victoria, ci și punctul bonus ofensiv. Byrne a transformat și „verzii” s-au impus cu 32-19.

Irlanda - Franța 32-19

DUBLIN (11 februarie 2023). Stadion: Aviva. Spectatori: 51.000. A arbitrat Wayne Barnes (Anglia), ajutat de Matthew Carley (Anglia) și Jordan Way (Australia). TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă).

Au marcat: Keenan 1e (min. 10), Lowe 1e (min. 21), Porter 1e (min. 26), Ringrose 1e (min. 72), Sexton 2t (min. 11, 27), 1lp (min. 41), Byrne 1t (min. 74), 1lp (min. 60), respectiv Penaud 1e (min. 18), Ramos 1t (min. 19), 3lp (min. 5, 15, 33), 1dg (min. 62).

Omul meciului: Caelan Doris (Irlanda)

Au evoluat echipele:

Irlanda: 15. Hugo Keenan - 14. Mack Hansen, 13. Garry Ringrose, 12. Stuart McCloskey, 11. James Lowe - (md) 10. Johnny Sexton (cpt.), (mg) 9. Conor Murray - 7. Josh van der Flier, 8. Caelan Doris, 6. Peter O'Mahony - 5. James Ryan, 4. Tadhg Beirne - 3. Finlay Bealham, 2. Rob Herring, 1. Andrew Porter.

Rezerve: 16. Ronan Kelleher, 17. Dave Kilcoyne, 18. Tom O'Toole, 19. Iain Henderson, 20. Jack Conan, 21. Craig Casey, 22. Ross Byrne, 23. Bundee Aki.

Franța: 15. Thomas Ramos - 14. Damian Penaud, 13. Gael Fickou, 12. Yoram Moefana, 11. Ethan Dumortier - (md) 10. Romain Ntamack, (mg) 9. Antoine Dupont (cpt.) - 7. Charles Ollivon, 8. Gregory Alldritt, 6. Anthony Jelonch - 5. Paul Willemse, 4. Thibaud Flament - 3. Uini Atonio, 2. Julien Marchand, 1. Cyril Baille.

Rezerve: 16. Gaetan Barlot, 17. Reda Wardi, 18. Sipili Falatea, 19. Romain Taofifenua, 20. Francois Cros, 21. Sekou Macalou, 22. Baptiste Couilloud, 23. Matthieu Jalibert.

6. Țara Galilor 0 puncte (-24)

LEGENDĂ: În Turneul celor 6 Națiuni se acordă 4 puncte pentru victorie, 2 puncte pentru meci egal, 1 punct bonus ofensiv pentru cel puțin 4 eseuri marcate într-un meci și 1 punct bonus defensiv în cazul unei înfrângeri la o diferență de cel mult 7 puncte