duminică, 26 februarie 2023

SIX NATIONS 2023: Anglia a obținut o victorie chinuită la Cardiff, dar rămâne în cursa pentru trofeu

Fără să strălucească, echipa de rugby seniori a Angliei s-a impus cu 20-10 la Cardiff, în fața formației similare a Țării Galilor. „Trandafirii” au bifat al doilea succes din ediția 2023 a Six Nations și rămân în cursa pentru obținerea trofeului. Totuși, în ultimele două etape ei vor primi vizita Franței, iar apoi se vor deplasa în Irlanda. Îi așteaptă, așadar, două meciuri de foc. Galezii, în schimb, ocupă ultimul loc, fără vreun punct.

Din primul minut s-a simțit că ambele echipe acționează crispat, apăsate de miza confruntării. Căpitanul oaspeților,  Owen Farrell, a pus primele puncte pe tabelă dintr-o lovitură de pedeapsă (min. 11, Țara Galilor - Anglia 0-3). Mai apoi, colegul său Anthony Watson a concretizat prin eseu la colțul terenului, pe partea stângă în sensul său de atac, o frumoasă acțiune a englezilor la care balonul a trecut și pe la Slade, care a dat pasa decisivă, una „sărită”. Farrell n-a transformat, ceea ce nu este o surpriză, acesta având probleme cu loviturile de țintă în ultimul timp (min. 18, Țara Galilor - Anglia 0-8). Watson, în schimb, a bifat eseul cu numărul 23 pentru echipa Angliei.

Replica galeză n-a întârziat. Și Halfpenny a concretizat o lovitură de pedeapsă de la circa 22 de metri (min. 20, Țara Galilor - Anglia 3-10). Doar că aceasta a fost și singura reușită a dragonilor până la pauză. Ei au lovit în chiar primul minut al celui de-al doilea mitan. Atunci când Rees-Zammit, revenit pe teren după o accidentare, a interceptat o pasă a lui Malins și a scăpat în eseu, unul marcat lângă buturi, după o cursă de circa 45 de metri. Halfpenny a transformat și și-a adus echipa în avantaj (min. 42, Țara Galilor - Anglia 10-8).

Nu pentru mult timp. Fiindcă Anglia a reacționat imediat și Sinckler a culcat balonul în terenul de țintă advers. Farrell a izbutit de data aceasta să transforme (min. 46, Țara Galilor - Anglia 10-15). Nu o va face în minutul 62, când a încercat să fructifice o penalitate de la 45 de metri, lateral stânga. Este cea de-a treia ratare a sa din acest meci.

În minutul 75, Anglia a răsuflat ușurată. Supusă unei presiuni constante, apărarea galeză a clacat, iar Lawewnce a marcat a treia încercare engleză, tot la colțul din stânga. Una pe care Farrell n-a izbutit să o transforme (min. 76, Țara Galilor - Anglia 10-20). Este al doilea eseu marcat de jucătorul lui Bath în zece meciuri pentru Anglia.

Anglia obține astfel prima victorie la Cardiff din 2017 încoace. O victorie care o menține pe linia de plutire. Țara Galilor, în schimb, se confruntă cu o situație neobișnuită. Este pentru prima oară în ultimii 20 de ani când această formație a suferit înfrângeri în primele trei etape ale Six Nations!

În acest meci, Alun Win Jones (37 de ani) a bifat selecția cu numărul 156. Un record mondial în materie!

Țara Galilor - Anglia 10-20

CARDIFF (25 februarie 2023 * Stadion: Millennium * A arbitrat Mathieu Rayna (Franța)

Au marcat: Rees-Zammit 1e (min. 41), Halfpenny 1t (min. 42), 1lp (min. 22), respectiv Watson 1e (min. 19), Sinckler 1e (min. 45), Lawrence 1e (min. 75), Farrell 1t (min. 45), 1lp (min. 10)

Omul meciului: Freddie Steward (Anglia)

Au evoluat următoarele formații:

Țara Galilor: 15. Halfpenny - 14. Adams, 13. Grady, 12. Hawkins, 11. Rees-Zammit - (md) 10. O. Williams, (mg) 9. T. Williams - 7. Tipuric, 8. Faletau, 6. Tshiunza - 5. Wyn Jones, 4. Beard - 3. Francis, 2. Owens (cpt.), 1. Thomas

Min. 68: Roberts, în locul lui Owens

Rezerve: 16. Roberts, 17. Carre, 18. Lewis, 19. Jenkins, 20. Reffell, 21. Hardy, 22. Biggar, 23. Tompkins

Antrenor: Warren Gatland

Anglia: 15. Steward - 14. Malins, 13. H. Slade, 12. Lawrence, 11. A. Watson - (md) 10. O. Farrell (cpt.), (mg) 9. van Poortvliet - 7. J. Willis, 8. Dombrandt, 6. Ludlam - 5. Chessum, 4. Itoje - 3. Sinckler, 2. George, 1. Genge.

Min. 79: Arundell, în locul lui Malins

Rezerve: 16. Walker, 17. M. Vunipola, 18. Cole, 19. Lawes, 20. B. Curry, 21. Mitchell, 22. M. Smith, 23. Arundell.

Duminică, 26 februarie

Ora 17.00 (Paris): Franța - Scoția (Trofeul Auld Alliance)

Irlanda - Franța 32-19

Scoția - Țara Galilor 35-7 (Cupa Doddie Weir)

6. Țara Galilor 0 puncte (-24)

LEGENDĂ: În Turneul celor 6 Națiuni se acordă 4 puncte pentru victorie, 2 puncte pentru meci egal, 1 punct bonus ofensiv pentru cel puțin 4 eseuri marcate într-un meci și 1 punct bonus defensiv în cazul unei înfrângeri la o diferență de cel mult 7 puncte