sâmbătă, 25 februarie 2023

SIX NATIONS 2023: Irlanda a câștigat cu bonus ofensiv „meciul nebun” de la Roma

Irlanda și-a atins scopul. S-a impus (34-20) la Roma, în fața Italiei, și, cu 5 eseuri înscrise, a obținut și punctul bonus ofensiv. Irlanda se află pe locul 1 în clasamentul Turneului celor 6 Națiuni, cu maximum de puncte, 15, după trei etape. Se cuvine să remarcă și jocul foarte bun și spectaculos reușit de Italia.

Meciul de la Roma a avut un start furtunos. În minutul 3, la a doua incursiune a irlandezilor în „22”-ul italian, căpitanul Ryan a reușit primul eseu. Unul care n-a fost transformat de Ross Byrne (min. 4, Italia - Irlanda 0-5). Italienii au replicat imediat. Și la adăpostul unui avantaj, a atacat, iar Varney a preluat balonul într-un „ruck” și a egalat situația. Acesta a fost cel de-al 2-lea eseu marcat de mijlocașul de grămadă în cariera sa internațională. Garbisi a transformat încercarea (min. 8, Italia - Irlanda 7-5).

Puși în dificultate, „verzii” au revenit în terenul advers. Și după o grămadă, Aki l-a servit pe Keenan, care, după ce a rezistat la două placaje, a marcat lângă buturi. De data aceasta, Byrne a transformat (min. 14, Italia - Irlanda 7-12). Paradoxal, Irlanda se află la conducere deși la posesie a avut doar 40% în această perioadă a meciului.

În continuare s-a jucat pe contre. În minutul 18, arbitrul Adamson l-a penalizat pe Hansen pentru o intrare neregulamentară, iar Garbisi a concretizat lovitura de pedeapsă dintr-o poziție lateral stânga, de la 32 de metri (Italia - Irlanda 10-12). După doar două minute, Aki a finalizat un atac irlandez, iar Byrne a transformat încercarea (min. 21, Italia - Irlanda 10-19). Avantajul oaspeților se mărește în minutul 35, când după două penalități jucate la mână, Casey i-a trimis lui Hansen, care a marcat încercarea ce a adus punctul bonus ofensiv Irlandei (Italia - Irlanda 10-24).

Pe finalul primului mitan, italienii reușesc să înscrie prin Bruno. Acesta a interceptat un balon și l-a dus până în terenul de țintă advers după o cursă de circa 60 de metri. Gabrisi a transformat și a readus speranțele în tabăra peninsularilor (min. 40+2, Italia - Irlanda 17-24). E de spus că Bruno a parcurs 144 de metri în primele 40 de minute.

A doua parte a meciului n-a fost la fel de spectaculoasă ca prima. S-a simțit că miza își pune amprenta. Așa se explică și faptul că primele puncte s-au marcat abia în minutul 56. Atunci când Garbisi a concretizat o penalitate de la circa 25 de metri, lateral stânga (Italia - Irlanda 20-24). Un minut mai târziu, Aki reușește să înscrie un eseu, însă acesta nu este validat de TMO (arbitrajul video).

Cum rezultatul e strâns, irlandezii nu-și asumă niciun risc. Așa că Byrne concretizează o penalitate (min. 64, Italia - Irlanda 20-27). Și tot ei reușesc să domine finalul de meci și să-și asigure victoria. În minutul 71, servit de Murray, la interior, Hansen a înscris lângă buturi. Byrne a transformat și a stabilit rezultatul final (min. 72, Italia - Irlanda 20-34).

Italia - Irlanda 20-34 (17-24)

ROMA (25 februarie 2023) * Stadion: Olimpic * Spectatori: 51.034 * A arbitrat Mike Adamson (Scoția), asistat de Wayne Barnes (Anglia) și Craig Evans (Țara Galilor). TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Au marcat: Varney 1e (min. 7), Bruno 1e (min. 40), Garbisi 2t (min. 8, 40), 2lp (min. 18, 56), respectiv Ryan 1e (min. 2), Keenan 1e (min. 13), Aki 1e (min. 20), Hansen 2e (min. 35, 71), Byrne 3t (min. 14, 21, 72), 1lp (min. 64)

Omul meciului: Hansen

Au evoluat următoarele formații:

Italia: 15. Capuozzo - 14. Padovani, 13. Brex, 12. Menoncello, 11. Bruno - (md) 10. Garbisi, (mg) 9. Varney - 7. Lamaro (cpt.), 8. L. Cannone, 6. Negri - 5. Ruzza, 4. N. Cannone - 3. Ferrari, 2. Nicotera, 1. Fischetti.

Min. 78: Morisi, în locul lui Menoncello

Rezerve: 16. Bigi, 17. Zani, 18. Riccioni, 19. Iachizzi, 20. Pettinelli, 21. Fusco, 22. Morisi, 23. Allan.

Antrenor: Kieran Crowley

Irlanda: 15. Keenan - 14. Hansen, 13. McCloskey, 12. Aki, 11. Lowe - (md) 10. Byrne, (mg) 9. Casey - 7. Van der Flier, 8. Conan, 6. Doris - 5. Ryan (cpt.), 4. Henderson - 3. Bealham, 2. Kelleher, 1. Porter

Min. 77: Crowley, în locul lui Byrne

Rezerve: 16. Sheehan, 17. Kilcoyne, 18. O'Toole, 19. Baird, 20. O'Mahony, 21. Murray, 22. Crowley, 23. O’Brien

Duminică, 26 februarie

Ora 17.00 (Paris): Franța - Scoția (Trofeul Auld Alliance)

Irlanda - Franța 32-19

Scoția - Țara Galilor 35-7 (Cupa Doddie Weir)

6. Țara Galilor 0 puncte (-24)

LEGENDĂ: În Turneul celor 6 Națiuni se acordă 4 puncte pentru victorie, 2 puncte pentru meci egal, 1 punct bonus ofensiv pentru cel puțin 4 eseuri marcate într-un meci și 1 punct bonus defensiv în cazul unei înfrângeri la o diferență de cel mult 7 puncte