duminică, 26 februarie 2023

SIX NATIONS 2023: Franța s-a impus în fața Scoției și revine în lupta pentru titlu

Meci infernal pe Stade de France. Echipa de rugby seniori a Franței s-a impus cu 32-21, astăzi (duminică, 26 februarie), în fața celei similare a Scoției. „Cocoșii” au fost superiori și la eseuri (4-3), obținând și punctul bonus ofensiv. Arbitrul georgian Nika Amashukeli a eliminat definitiv (cartonaș roșu) doi jucători în prima parte a partidei.

Meciul a debutat cum nu se poate mai bine pentru francezi. În minutul 5, după o acțiune în 10 timpi de joc, balonul a ajuns la Ntamack, care a înscris fără probleme un prim eseu. Ramos a transformat (min. 6, Franța - Scoția 7-0). Pentru Romain Ntamack, aceasta este a 6-a încercare reușită în 34 de meciuri pentru „cocoși”. De asemenea, el totalizează 150 de puncte.

În minutul următor, arbitrul georgian Nika Amashukeli îl elimină definitiv pe scoțianul Grant Gilchrist, care l-a lovit cu umărul în față pe Jelonch... O decizie luată de când medicii insistă pe acel protocol legat de comoții. În faza următoare, Dupont a făcut o cursă pe dreapta și i-a trimis o pasă sărită lui Ollivon. Apoi balonul a ajuns la Ntamack, pe stânga, care i l-a trimis lui Dumortier, care l-a culcat în terenul de țintă advers. Ramos a ratat transformarea. (min. 8, Franța - Scoția 12-0). Pentru Dumortier, acesta a fost eseul cu numărul 2 în 3 meciuri pentru Franța.

Cu toate că evolua în inferioritate numerică, Scoția a ieșit la atac. Și în minutul 13 s-a pros ceva neașteptat. În sensul că s-a apelat din nou la TMO (arbitraj video). Iar Haouas este eliminat definitiv (cartonaș roșu) pentru o lovitură cu capul pe care i-a aplicat-o lui White în momentul în care balonul ieșea dintr-o aglomerare la 5 metri de linia de țintă franceză... Este de amintit că Mohamed Haouas este eliminat pentru a doua oară într-un meci contra Scoției. I s-a mai întâmplat acum trei ani, când pilierul dreapta l-a lovit în față cu pumnul pe Jamie Ritchie...

În minutul 19, scoțienii au inițiat un nou atac. Russell a încercat o pasă spre dreapta, însă balonul a fost interceptat de Ramos, care a scăpat singur spre buturile adverse! Tot el transformă încercarea (Franța - Scoția 19-0). Pentru Ramos acesta a fost eseul cu numărul 3 marcat pentru „cocoși”.

Eforturile scoțienilor de a echilibra cât de cât meciul au dat rezultat abia în minutul 26. Ei au presat la 5 metri de terenul de țintă advers, iar Jones a marcat eseu bine servit de Russell, cel care a transformat mai apoi (min. 26, Franța - Scoția 19-7). Oaspeții n-au mai izbutit să înscrie. Au făcut-o, însă, gazdele, prin Ramos dintr-o penalitate de la 15 metri, lateral dreapta (min. 36, Franța - Scoția 22-7). Semn că francezii se tem de adversarii lor de au ales „să pună jos” o lovitură de pedeapsă.

După pauză, scoțienii au început tare. Și au multiplicat numărul de pase. Așa se explică și eseul pe care l-a reușit Jones. Russell a transformat și diferența s-a micșorat (min. 48, Franța - Scoția 22-14). Franța a replicat printr-o penalitate de la 25 metri pe care a fructificat-o Ramos (min. 58, 25-14). Doar că n-a fost suficient fiindcă ecosezii au izbutit un nou eseu prin același Russell (min. 68). Același jucători a transformat și diferența s-a micșorat considerabil (min. 69, Franța - Scoția 25-21).

Finalul a fost de foc. Scoțienii au pierdut o repunere din margine pe la mijlocul terenului... Ceea ce a permis francezilor să se instaleze în jumătatea adversă de teren. După câteva minute, oaspeții au recuperat balonul, însă mai apoi l-au blocat la sol! Aceste erori le-au fost fatale în cele din urmă. Iar Franța a reușit să înscrie al 4-lea eseu, cel care i-a adus victoria, dar și punctul bonus ofensiv. Jalibert a jucat la mână o penalitate, la 10 metri, Dupont a schimbat sensul de atac, iar Fickou a finalizat. Ramos a transformat de la 25 de metri, lateral stânga (min. 80, Franța - Scoția 32-21). Acesta este eseul cu numărul 13 marcat de Fickou în 77 de meciuri pentru „cocoși”.

Franța a reintrat în urma acestui succes în lupta pentru trofeu. În etapa viitoare, „cocoșii” vor avea un meci dificil la Londra, cu Anglia. În timp ce Scoția va primi vizita Irlandei. În aceeași rundă, Italia și Țara Galilor vor lupta să evite ultimul loc.

Franța - Scoția 32-21 (22-7)

PARIS (26 februarie 2023 * Stade France * A arbitrat Nika Amashukeli (Georgia)

Au marcat: Ntamack 1e (min. 5), Dumortier 1e (min. 7), Ramos 1e (min. 19), 3t (min. 6, 19, 80), 2lp (min. 36, 58), Fickou 1e (min. 80), respectiv Jones 2e (min. 26, 48), Russell 1e (min. 68), 3t (min. 26, 48, 68)

Au evoluat următoarele formații:

Franța: 15. Ramos - 14. Penaud, 13. Fickou, 12. Moefana, 11. Dumortier - (md) 10. R. Ntamack, (mg) 9. Dupont (cpt.) - 7. Ollivon, 8. Alldritt, 6. Jelonch - 5. Willemse, 4. Flament - 3. Haouas, 2. Marchand, 1. Baille.

Min. 70: Jalibert, în locul lui Ntamack

Rezerve: 16. Barlot, 17. Wardi, 18. Falatea, 19. Taofifenua, 20. Cros, 21. Macalou, 22. Couilloud, 23. Jalibert.

Antrenor: Fabien Galthie

Scoția: 15. Hogg - 14. Steyn, 13. Jones, 12. S. Tuipulotu, 11. Van der Merwe - (md) 10. Russell, (mg) 9. White - 7. Watson, 8. M. Fagerson, 6. Ritchie (cpt.) - 5. Gilchrist, 4. R. Gray - 3. Z. Fagerson, 2. Turner, 1. Schoeman.

Min. 72: Skinner, în locul lui Gray

Rezerve: 16. Brown, 17. Bhatti, 18. Nel, 19. J. Gray, 20. Skinner, 21. Dempsey, 22. Price, 23. Kinghorn.

Duminică, 26 februarie

Franța - Scoția 32-21 (Trofeul Auld Alliance)

Irlanda - Franța 32-19

Scoția - Țara Galilor 35-7 (Cupa Doddie Weir)

6. Țara Galilor 0 puncte (-24)

LEGENDĂ: În Turneul celor 6 Națiuni se acordă 4 puncte pentru victorie, 2 puncte pentru meci egal, 1 punct bonus ofensiv pentru cel puțin 4 eseuri marcate într-un meci și 1 punct bonus defensiv în cazul unei înfrângeri la o diferență de cel mult 7 puncte